Başkentte 'Kutlu Doğum' Buluşması

Başkentte 'Kutlu Doğum' Buluşması

Ankara'da düzenlenen Kutlu Doğum Haftası etkinliğine, Başbakan Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Bahçeli de katıldı.

ANKARA - Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Ankara Arena Spor Salonu'nda düzenlenen Kutlu Doğum Haftası etkinliğine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın yanı sıra Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile eşi Selvi Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı Muammer Güler, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve çok sayıda davetli katıldı.

Programın açılışında saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından İshak Danış, Kur'an-ı Kerim okudu. Daha sonra Diyanet İşleri Başkanlığının tasavvuf musikisi korosu bir konser verdi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, programda yaptığı konuşmada, "Hz. Muhammed haksızlık karşısında susmayı 'dilsiz şeytanlık' olarak görmüş ve açıklamıştır. Adaleti hep yüceltmiştir. Adaletli bir toplumun yaşayabileceğini görmüştür. Adaletli bir toplumda, insan onurunun korunabileceğine inanmıştır" dedi.

Bozdağ: Adımlarımızı atarken bakacağımız yegane örnek

Başbakan Yardımcısı Bozdağ da Müslümanlar için Hz. Peygamberde örneklerin en güzellerinin bulunduğunu kaydederek şöyle konuştu:

"Zira o hem güzel ahlakı tamamlamak için gönderilmiş bir peygamberdir, hem de onun ahlakı doğrudan doğruya Kur'an ahlakıdır. Eğer, 'Allah'ın emrettiği gibi dosdoğru olmak için nasıl bir örnek arıyoruz' diye sorarsak o örnek bizzat Allah'ın Resulüdür. Zira Cenab-ı Allah kitabında  ona 'dosdoğru ol' talimatı vermiş ve Allah Resulü de hayatı boyunca bu emre uygun hareket için çaba göstermiştir. O yüzden hayatımızı tanzim ederken, yolumuzu yürürken, adımlarımızı atarken bakacağımız yegane örnek Allah Resulüdür"

Bahçeli: İslam'ın özünde kardeşlik var

MHP Genel Başkanı Bahçeli ise Hz. Muhammed'in doğumunun üzerinden yaklaşık 14,5 asır geçmesine rağmen, sözleri, tavsiyeleri, yaşayış ve hayatı algılama biçiminin herkes için çok önemli öğütler içerdiğini belirterek, "İslam aleminin, içine düştüğü istikrarsızlık sarmalından ancak yanı başında duran kutlu rehberi doğru yorumlayarak çıkabileceği kuşkusuzdur" dedi. 

İslam'ın özünde kardeşlik, gerçek anlamıyla barış ve huzur içinde birlikte yaşama ülküsü olduğunu söyleyen Bahçeli, Hz. Muhammed'in tüm sözleri ve imrenilecek hayatının bu eşsiz örneklerle dolu olduğunu bildirdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Ankara Arena Spor Salonu'nda düzenlenen Kutlu Doğum Haftası etkinliğinde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, "İnsan onurunu rencide eden, insan onurunu aşağılayan, insan  onurunu ayaklar altına alan hiçbir söz hiçbir davranış meşruiyetini İslamdan, İslam peygamberinden asla alamaz" dedi.

Görmez, Kutlu Doğum Haftalarının her birinde yüreklerde çorak kalan bir yönü ele aldıklarını ifade ederek, bu sene insanlığın gittikçe zaaf gösterdiği çok önemli bir konuya işaret etmek istediklerini bunun için "Peygamberimiz ve İnsan Onuru" temasını seçtiklerini belirtti.

"Neden İnsan onuru" diyen Görmez, insanların bazen kendisini unuttuğunu, insana kendisini hatırlatmak gerektiğini dile getirerek, "Yüce Rabbimiz Kur'an-ı Kerimde 'Ey insanlar siz Allah'ı unutursanız Allah da size kendinize unutturur' buyuruyor. Onun için insana zaman zaman kendisini hatırlatmak gerekir" dedi.

Hepimiz kendimizi sorgulamak zorundayız

İslam dünyasında insanın değerinin, onurunun rencide edildiğini, kırıldığını ve ayaklar altına alınmaya devam edildiğini belirten Görmez, "Hepimiz kendi kendimizi sorgulamak zorundayız. Bizim dindarlığımız neden onurumuzu yüceltmiyor. Bizim Müslümanlığımız neden kardeşlerimizin onuruna saygı göstermeyi beraberinde getirmiyor. Suriye'de, Irak'ta, Myanmar'da, dünyanın muhtelif yerlerinde Afrika'da neden insan onuru rencide olmaya, neden insan onuru ayaklar altına alınmaya devam ediyor. Bunu sorgulamak için bu özeleştiriyi yapmak için insan onuru dedik" diye konuştu.

Hiçbir ideoloji insan onuru kadar yüce değil

Dinin, devletin ve hukukun da insanın onurunu yüceltmek için var olduğunu vurgulayan Görmez, "Hiçbir ideoloji insan onuru kadar, insanlık onuru kadar yüce değildir. İnsan onurunu rencide eden, insan onurunu aşağılayan, insan onurunu ayaklar altına alan hiçbir söz hiçbir davranış meşruiyetini İslamdan, İslam peygamberinden asla alamaz" ifadelerini kullandı.

Tek bir insanın onurunun bütün insanlığın onuruna eşdeğer kabul edildiğini ifade eden Görmez sözlerine şöyle devam etti:

"Niyazım şudur, bu topraklarda birlikte yaşadığımız, bin asırdır bu toprağı vatan kıldığımız değerlerle birlikte yaşadığımız bu ülkede, hiçbir insanın, hiçbir kadının, hiçbir çocuğun, hiçbir gencin, hiçbir yaşlının onuru kırılmasın, onuru rencide edilmesin. Hatta Allah'tan niyazım odur ki 14 asır önce insanlığı onurlandıran, bugün kutlu doğum ile bütün kainatı onurlandıran Efendimiz hürmetine yeryüzünde hiçbir insanın onuru kırılmasın, insanlık onuru rencide olmasın, insanlık onuru daima yüce kalsın."

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kutlu Doğum'un anlamını her yıl Türkiye ve Dünyaya tekrar takrar hatırlatan ve gönül dünyalarını zenginleştiren Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ve tüm ekibini tebrik ederek, Hazreti Muhammed'in emin kişiliğiyle sade yaşantısıyla örnek davranışlarıyla edep ve hayasıyla yepyeni bir dünyanın yepyeni bir hayatın kapılarını açtığını söyledi.

Her türlü ırkçılığı ayaklarının altına aldı

Hazreti Muhammed'in, zenginin üstün, güçlünün haklı, zencinin ikinci sınıf olduğu, yoksul, mağdur, mazlum, yolda kalmış, kadın ve kölenin dışlandığı, ötelendiği, insanın aşağıların en aşağısına düştüğü bir çağda gönderildiğini belirten Erdoğan, ''Bizlere 'inananlar kardeştir' ilahi mesajını ilettiği kadar Müslümanların kardeşliğini hayatının her zerresine nakşetmiş, evet kardeşliğin peygamberiydi. Müslümanlar arasında kan bağı, soy bağı, akrabalık bağı kurmadı. Kuranlara müsaade etmedi. Her türlü asabiyeti, ırkçılığı ayaklarının altına aldı. İnsanları gönül bağıyla birbirine bağladı. Kuran-ı Kerim sevgisiyle, Allah aşkıyla kaynaştırdı'' diye konuştu.

Rabbimizin verdiği kesin ihtardır

Cahillerin, Hazreti Peygambere oğlu olmadığı için "soyu devam etmemiş, soyu tamamlanmamış" diye hakaret ettiklerini ve Allah'ın Kevser suresini indirdiğini anlatan Erdoğan, "Kevser Suresi ırkçılığın kesin reddidir. Kevser Suresi asabiyetin reddidir. Her gün namazlarımızda okuduğumuz Kevser Suresi soy üstünlüğü iddia edenlere, asalet taslayanlara, kendisini diğerinden üstün görenlere Rabbimizin verdiği kesin ihtardır" ifadelerini kullandı.

Hırkanın bir ucundan tutalım

Başbakan Erdoğan, "Hazreti Peygamber, nasıl ki mübarek hırkasını yere serip Hacerü'l-Esved'i onun üzerine koyup, herkesi o hırkanın bir ucundan tutturup yine mübarek elleriyle, o mübarek taşı yerine koyduysa, bugün 76 milyon tek yürek halinde, ciğerimizi yakan, yüreğimizi köze çeviren meselede taşın altına elimizi koyalım, hırkanın bir ucundan tutalım" şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Kim ki kanın aktığı, canların yandığı, ocaklara ateşlerin düştüğü bu meseleye kayıtsız kalırsa bu kadim kardeşlik hukukumuza yüz çevirmiştir. Kim ki aynı kıbleye dönen annelerin, aynı peygamberin izinden giden babaların acısı için yüreğini ortaya koymazsa Ahsen-i Takvim'e yani en güzel huy üzerinde yaratılmış olmaya muhalefet etmiştir.

Kim ki kanayan bir yarayı sarmak, tedavi etmek varken, kardeşliği yüceltmek varken, öfkenin, nefretin, husumetin ve ırkçılığın diline teslim olmuşsa, Hazreti Kur'an ve Hazreti Nebi'nin değil, açık söylüyorum Ebu Cehillerin yanındadır.

Akan kana seyirci kalan da kan akıtan zalimlerin sırtını sıvazlayan da en kutsal en mübarek varlık olan insan ve insan onuruna karşı aleni hürmetsizlik içindedir. Allah, millet olarak hiçbirimizi Kur'an ve onun büyük elçisi Nebi'den yüz çevirenlerden eylemesin"

Erdoğan, konuşmasının ardından Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile birlikte salonda gül dağıttı. (AA)