Karacadağ Şehitliğinin Yanı Başında Kutlu Doğum Coşkusu

Karacadağ Şehitliğinin Yanı Başında Kutlu Doğum Coşkusu

Diyarbakır'ın Çınar ilçesine bağlı Yıllarca (Gogıle) köyünde şehitliğin yanı başında düzenlenen Kutlu Doğum programı büyük bir coşkuyla gerçekleşti. Yapılan konuşmalarda Resullulah'a olan sevginin, O'nu hayatın her alanında örnek almakla gösterebileceği vurgulandı.

DİYARBAKIR - Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından Çınar ilçesine bağlı Yıllarca (Gogıle) köyünde şehitliğin yanı başında düzenlenen Kutlu Doğum programı Molla Ahmet Türkoğlu'nun Kur-an' ı tilavetiyle başladı.

Grup Vuslatın seslendirdiği ilahi ve ezgilerle devam eden programda, Hüsamettin Atman, Naşıt Karayılan ve Süleyman Güler'in mevlit okuması sırasında katılımcıların duygulandığı gözlendi.

Daha sonra söz alan molla Kerbela Şanlı, Hz. Muhammed (SAS) için toplandıklarını ve onun misafiri olduklarını ifade ederek, Allah ve Resulünü övmek, onu yüceltmek için toplananlara Resulullah (SAS) 4 müjde veriyor:

1- Melekler o cemaatin yanına gelir, oturur onları sever ve onlara sarılır.
2 - O cemaatin üzerine huzur rahmet ve bereket iner.
3 - Allah azze ve celle sidretül müntehada, arş da, la mekan da meleklere o cemaatten bahseder, onları över.
4 - Melekler de insanlara gider o cemaati insanlara fısıldarlar ve böylece insanlar o cemaate karşı sevgi beslerler" dedi.

"Resullulah'ı hayatımızın her alanında tatbik etmeliyiz"
Resulullah' ın "Müslümanların İslam'la amel etmediği, küfrün hakim olduğu zamanda sünnetime sarılana 100 şehit sevabı var" hadisini hatırlatan Şanlı Hoca, "Peygambere olan sevgimizi sadece dil ile söylememiz yeterli değil. Resulullah'a olan sevgimizi hayatımızın her anında tatbik ederek göstermeliyiz. Hz. Muhammed'i anne, baba, çocuk ve malımızdan daha fazla sevmedikçe gerçek manada iman etmiş olamayız "diyerek sözlerine son verdi.

Vuslat İlahi Grubu ve Karacadağ Kız İlahi Grubunun seslendirdiği ilahilerden sonra molla Bahattin Demirel'in yaptığı dua ile program sona erdi.

PKK'nin mayınıyla 2 çocuk 10 Müslüman şehit oldu
Öte yandan programdan önce şehitlikte yatanlarla ilgili bilgi aldığımız molla Abdurrahman Gülçer şunları söyledi: "1994 yılının ramazan ayında kadir gecesinin sabahında Diyarbakır il merkezine bayram alışverişine giden içinde kadın, çocuk, yaşlı bulunan (yaklaşık 50 kişi) yarım otobüsün PKK tarafından yola döşenen mayına basması sonucu 10 Müslüman şehit oldu, 40 kişi de yaralandı. Şehit olanlar arasında 12 yaşında 2 çocuk vardı (biri kendi oğlu). Daha önce de birçok kez mayın bırakıldı onları fark ettik, fakat bunu fark edemedik takdiri İlahi. Bu insanlara yapılan zulmün sebebi de Müslüman olmaları, dindar olmaları, hayatlarını Kur'an ve sünnete göre yaşamak istemeleri. Daha öncesinde birçok kez tehdit edildik, saldırıya maruz kaldık fakat kesinlikle İslam'dan taviz vermedik. Çünkü bizler Müslüman'dık, Allah'tan korkuyorduk, insana kul olanlara boyun eğemezdik.

Bu olaydan sonra bu sefer de devletin zulmüne maruz kaldık. Şehitlerin mezarlarına tahammül gösteremeyip yıktılar. Fakat şimdi oluşan yumuşak hava ile artık mezarlara karışmıyorlar."

Molla Abdurrahman sözlerine Müslümanlar'a şu tavsiyelerle son verdi: "Bizler de Müslümanların bedel ödeyerek bize ulaştırdığı bu davaya sahip çıkarak, onların yolunu takip ederek, bıraktıkları yerden devam ederek İslami ilimleri öğrenerek, çocuklarımızı İslami bir terbiye ile yetiştirerek sahip çıkmalıyız." (Vedat Aydın - İLKHA)