Duruşma Başlamadan Bitti

Duruşma Başlamadan Bitti

Eski Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in yeniden görülen davasının ilk duruşması başlamadan bitti. Mahkemenin hâkimi davadan çekildiğini açıkladı.

Mısır’daki devrim sırasında 846 göstericinin öldürülmesinden sorumlu tutulan eski Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in davasının yeniden görüleceği mahkemenin hâkimi Mustafa Hasan Abdullah, duruşmanın başlamasından birkaç dakika sonra davadan çekildiğini açıkladı. Kahire Ceza Mahkemesi hâkimi Hasan Abdullah, kurbanların ailelerinin kendisini yanlı olmakla suçladığı gerekçesiyle, bu kararı aldığını ifade etti.

Mustafa Hasan Abdullah, daha önce 2011 yılındaki halk ayaklanması sırasında göstericilere develerle saldırı düzenlenmesi nedenizle “deve savaşı” olarak adlandırılan başka bir davada Mübarek rejiminin önde gelen 24 isminin beraat etmesine karar vermiş, bu da tepkilere yol açmıştı.

Mahkemede gerginlik

Başkent Kahire’de görülen davada, hâkimin çekilmesinin ardından mahkeme salonunda gerginlik yaşandı. Duruşma salonunda avukatlar arasında sözlü atışmalar meydana geldi. Hâkim Hasan Abdullah’ın, söz konusu açıklamasının ardından dava dosyasını İstinaf Mahkemesi’ne gönderdiği bildirildi.

Sağlık durumu iyi olmayan 84 yaşındaki Mübarek ise duruşmanın yapıldığı Polis Akademisi binasına helikopterle getirildi. Davada, Mübarek ile birlikte eski İçişleri Bakanı Habib El Adli ve 6 yardımcısı da yargılanıyordu.

Ömür boyu hapis cezası

Mübarek ile birlikte eski bakan El Adli, 2012 yılının haziran ayında ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı. Ancak geçen ocak ayında Mısır Temyiz Mahkemesi, avukatların kararın yanlış olduğu ve Mübarek’in adil bir şekilde yargılanmadığı gerekçesini kabul ederek, davanın yeniden görülmesine hükmetmişti.(DW)