Sincan Kaymakam'ı ve Belediye'den Peygamber Düşmanlığı

Sincan Kaymakam'ı ve Belediye'den Peygamber Düşmanlığı

Peygamber Sevdalıları Platformu Ankara Koordinatörlüğünün Ankara Sincan'da düzenleyeceği Kutlu Doğum programı, Kaymakamlık ve Sincan belediyesinin tutumları sonucu son anda iptal edildi.

ANKARA - Peygamber Sevdalıları Platformu Ankara Koordinatörlüğü tarafından Sincan'da düzenlenmesi planlanan Kutlu Doğum programı, Kaymakamlık ve Sincan belediyesinin tutumları sonucu iptal edildi.

Konu ile ilgili bilgi veren platform koordinatörü Yusuf Alpsoy, kaymakamlık, belediye ve emniyet programı engellemeleri hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Üç yıldır Sincan Belediye Başkanı ile resmi ve bireysel olarak görüşmek için randevu talep etmelerine rağmen herhangi bir cevap dahi alamadıklarını ifade eden Alpsoy, etkinlikler için tahsisi yapılmasını talep ettikleri yerler için ise sıradan gerekçelerle olumsuz cevap verildiğini söyledi.

Süreci başından itibaren anlatan Alpsoy, "Öncelikle 18 Mart tarihinde Sincan Belediyesine Sincan Stadyumunu program için kullanmak üzere başvuruda bulunduk. Sonraki gün bizi oyalamak amacıyla stadın kendilerinin kontrolünde olmadığını söyleyip bizi Gençlik Spor İl Müdürlüğüne yönlendirdiler. Müdürlüğe gidip başvurduğumuzda oranın on yıllığına Sincan Belediyesine verildiğini bize yazılı olarak tebliğ ettiler. Bu yazıyla belediyeye gittiğimizde bu sefer de sanki daha önce hiç bir şey söylememiş gibi yeri bize kesinlikle vermeyeceklerini söylediler.

Konu ile ilgili belediye başkanı ile görüşme talebinde bulunduk. Ancak bırakın belediye başkanı ile görüşmeyi belediye başkanının özel kalemi ile bile görüşmemizi zor kabul ettiler. Özel kalem müdürü ile görüşmemizde kendisi herhangi bir gerekçe göstermeden bize yer vermeyeceklerini söylediler. Stat için olumsuz cevap alınca biz de valiliğin normalde belirtmiş olduğu miting alanlarından birini belirleyip orası için resmi başvurumuzu yaptık. Başvuruda bulunduğumuz ilçe emniyet müdürlüğü ise önce işi zora sokmak için türlü bahaneler öne sürüp vazgeçmemizi sağlamaya çalıştılar. Ancak tüm bunlara rağmen biz evraklarımızı tamamen teslim ettikten sonra bu sefer de bizi oyalamak için oranın miting alanı olmasına rağmen yine belediyeye yönlendirip onlardan onay almamızı söylediler. Görüştüğümüz belediye başkan yardımcısı da, alanın verilmemesi için sudan bahane üreterek o alanın hazineye ait olduğunu söyledi. Buna karşın başkan yardımcısından herhangi olumlu bir sonuç alamayınca emniyete gidip orasının miting alanı olduğunu kesinlikle belediye ile ilgisi olmadığını söyleyip ısrarda bulununca emniyet bu onayı almamızı istemekten vazgeçti.

Bu süreçte resmi süreç tamamlanınca biz de 20 bin adet CD, 2 bin adet broşür ve 40 bin el ilanlarını sipariş edip, her gün emniyete giderek miting alanı ile ilgili olur yazısını bir an evvel vermelerini istedik. Ancak programın yapılmasına sadece beş gün kala basit bir güvenlik gerekçesiyle alanı kutlu doğum programı için kullanamayacağımızı bize mesai bitimine yakın bildirdiler. Biz bu durum üzerine güvenlik şirketi ile anlaşma yapıp altmış güvenlik görevlisiyle sözleşme imzaladık. Sonraki gün gidip başvuru yaptığımızda bu sefer açık bir şekilde ne yaparsak yapalım bize yeri vermeyeceklerini sözlü bir biçimde belirttiler.

Bu gelişmeler üzerine kutlu doğum etkinliğine izin vermedikleri için onları protesto edeceğimizi ve kanuni hakkımız olan basın açıklaması yapacağımızı kendilerine yazılı olarak bildirdik. Bu kitlesel basın açıklaması onları korkutmuş olacak ki Perşembe akşamı emniyet müdürlüğünden bizi arayıp gelin sizinle görüşüp bir anlaşmaya varalım deyip sabah saat dokuzda toplantıya çağırdılar. Toplantıya gittiğimizde emniyet müdürü, müdür yardımcısı ve güvenlik amiri ile kutlu doğum programımızın amacını ve bunun ile ilgili yaptığımız çalışmaları anlattık. Daha sonra gelecek olan misafirleri ve sanatçıları, alınan CD'leri basılan afiş ve el ilanlarını gösterip bu saatten sonra kesinlikle büyük mağduriyete sebep olacaklarını belirttik. Bunun üzerine ilçe emniyet müdürü bu sorunu çözmek üzere kaymakamla görüşeceğini söyleyip kaymakamlığa gitti. Bir saat sonra bizi tekrar çağırarak kaymakamın tevhid bayraklarının alana alınmaması şartıyla etkinliği yapmamıza izin vereceğini söyledi. Bunun üzerine kendilerinin talebi üzerine bir taahhütname imzaladık. Taahhütnameyi imzaladıktan sonra olur yazısının da öğleden sonra tarafımıza verileceğini söyledi.

Biz de programa iki gün kalması hasebiyle hızlı bir şekilde gönüllülerimiz ile Sincan'ın bütün camilerine dağılıp broşürlerimizi tüm halka dağıttık. Daha sonra ev ev dolaşıp kutlu doğum davetiyelerimizi ve CD'lerimizi dağıttık. Mesai bitimine yarım saat kala emniyet yetkilileri bizi arayıp etkinlik için kaymakamın izin vermediğini söylediler.

Konuyla ilgili oraya gittiğimizde bize verdikleri yazıda 'Etkinliğin yapılacağı tarihte ilçemizde çeşitli faaliyetlerin olduğu, ayrıca sınavların yapılacağı ve Ankara merkezinde çeşitli faaliyetlerin olduğu bu nedenle takviye kuvvet istenilemeyeceği ve etkinliğin yapılacağı yerin açık olması nedeniyle çevre emniyetinin alınamayacağı, gerekçesiyle uygun değildir' denildi.

Program ile ilgili hazırlıklarımızı tamamladığımızdan dolayı Pazar günü 13.30'da belirtilen yerde kitlesel bir basın açıklaması ile halkımıza bu süreçle ilgili açıklamada bulunacağız" dedi.

Alpsoy son olarak, "Bütün peygamber sevdalısı halkımız bilsin ki, Allah rızası için gece gündüz demeden Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'i (sav) anma ve ona layık olmak için samimi çabalar sarf ettik. Buna rağmen Sincan Belediye Başkanı ve Sincan Kaymakamının bu tutumlarını anlayabilmiş değiliz. Bu iki kurumun başında zevatları halkımızın takdirlerine saygıyla şikayet ediyoruz" diyerek üzüntülerini ifade etti. (Furkan Gümüş - İLKHA)