Basel Said-i Nursi Camii’nde Müslüman gençlerin nikah heyecanı

Basel Said-i Nursi Camii’nde Müslüman gençlerin nikah heyecanı

İsviçre’nin Basel şehrinde faaliyet yürüten Said-i Nursi Vakfı müdavimlerinden olan İtalyan asıllı Müslüman Marco ve Türkiyeli Ayşe’nin nikahları Vakıf Camii’nde düzenlenen merasimle gerçekleşti.

İsviçre’nin Basel Şehrinde, Namaz dışında İslami çerçeve dahilinde diğer aktiviteler için de açık olan Said-i Nursi Camii’nde Müslüman gençlerin nikahı kıyıldı.

Damat ve gelin’in anne ve babaların hazır bulunduğu, şahitler ve davetlilerin huzurunda nikahları kıyılan Marco ve Ayşe bu durumdan dolayı son derece heyecanlı olduklarını anlatırken, Cami’de nikah akitlerinin gerçekleşmesinden dolayı da mutluluk duyduklarını belirttiler.

Dualar ve salavatlar eşliğinde Müslüman çiftin nikahı Molla Yahya Yılmaz tarafından kıyılırken, Yılmaz, İslami nikahın hem maddi hem manevi pek çok faydasının olduğunu, ancak en büyük faydasının Allah'ın rızası dahilinde yapılması olduğunu vurguladı.

Hz. Peygamber döneminden itibaren müslüman toplumlarda aile ve evlilik kurumuna büyük önem atfedildiğini söyleyen Yılmaz, ailenin temelini teşkil eden evlilik bütün ilahi dinlerde, kadın ve erkeğin kendilerine özgü bir mahremiyet ve paylaşım alanı oluşturmalarına ve insan soyunun devamına katkı sağlamalarına imkan veren yegane meşru ilişki olarak Nikah’ın kabul edildiğini belirtti.

Nikah merasimi sırasında damat ve gelin aileleri davetliler tarafından tebrik edilirken, merasim sonrasında davetlilere yemek, çikolata ve şekerleme ikram edildi.

Merasim yapılan dualarla sona erdi. (Hürseda Haber)