Yeni yıl ve Hakikat Vakıaları

Yeni yıl ve Hakikat Vakıaları

Avrupa’nın neredeyse tüm ülke ve şehirlerinde yaklaşık 30 yıldır Cami, Dernek ve Vakıflarda İslami çalışmalarda bulunan ve bu hayırlı hizmetlerini devam ettiren İlahiyatçı Yazar Molla Yahya Yılmaz, Avrupa gerçekliğinde yeni yıl ve hakikat vakıa’ları üzerine önemli değerlendirmelerde bulundu.

İsviçre’nin Basel şehrinde faaliyet sürdüren Said-i Nursi Vakfında 2018 yılının son gecesinde Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda konuşan İlahiyatçı Yazar Molla Yahya Yılmaz, 2019 yılı için, İslam Ümmeti ve Dünya insanlığının barış, huzur, kardeşlik ve selamet ile yaşaması temennisinde bulundu.

Avrupa’nın birçok ülkesinde 30 yıla yakın bir zaman boyunca İslami çalışmalarda bulunan Yılmaz, “Avrupalı Müslümanlar olarak, yaşadığımız bu coğrafyada ve dünyada Yılbaşı bir vakıadır. İnsanı alakadar edecek olan şeylerin tümünde saati geldiğinde 2018 geride kalarak 2019 yılı başlıyor. bu bir vakıadır bu bir hakikattir. Vakıa, inkar etmekle ortadan kalklmaz. Vakıa, yoktur demekle de yok olmaz. Bu münasebet ile içeriğine değil, yapılan israflara değil, yapılan gayrı meşru şeylere değil, yeni takvimin ve senenin tüm insanlığa ve ümmete hayır, barış, huzur ve bereket getirmesini Allah’tan diliyoruz.” niyazında bulundu.

Amellerimize baktığımızda ölüme bir yıl daha yaklaşmayı sevinçle karşılayabilelim

2018’i geride bırakırken yaşayan her canlının ölüme bir sene daha yaklaştığını belirten Yılmaz, “Keşke geride bırakmış olduğumuz senede İslam coğrafyası ve insanlık alemi güzel şeylerle geride bırakmış olsaydı. Adaletli, huzurlu, hak ve hakkaniyetin korunduğu, mazlumun ağlamadığı bir yılı geride bıraksaydık o vakit ölüme bir yıl daha yaklaşmamış olmamız bizim için bir zafer ve sevinç olacaktı.” dedi.

“Umutsuzluk yok”

Yılmaz, “Ye’is ve umutsuzluk yok. Allah (cc) inşaallah önümüzdeki günleri ve yılları huzur, adalet, hakkaniyet ve insanlrın ağlamadığı bir dönemi tüm Müslümanlara ve insanlığa nasip eder.

Bizler müslümanlar olarak, iman ehli olan insanlar olarak bir akidemiz bir inancımız vardır. O da şudur ki, bizler her günümüzü muhasebe etmekle mükellef olduğumuz gibi her yılımızı muhasebe etmekle de mükellefiz.” şeklinde konuştu

“İnsanlığın kaybedeceği davranışlardan uzak durulmalı”

Yılmaz, “Bizler küçük dünyamızda insanın, insanlığın kaybedeceği davranışlardan, telkinlerden uzak durmak zorundayız. Bizler yapıcı olmak zorundayız. Bizler yıkıcı olamayız. Yıkmak şeytanın amelidir. Yapıcılık ise Hz. Muhammed’in (s.a.v.) ahlakıdır. İşte bu yeni yılda bu duyguları taşımalıyız. Kendimizi şeytanın iğvasına karşı korumalız.” açıklamasında bulundu.

“Tecrübe ve hakikatler gösteriyor ki, yaşadığımız yerin gençlerine, geleceğine ve sokaklarına yönelmeliyiz”

Avrupa’da yaşayan Müslümanların kendi gençlerine geleceklerine ve çevresine yönelerek islami çalışmalarda bulunması gerektiği vurgusunda bulunan Yılmaz,  “Sizler eğer sizden sonra gelecek olan nesillere, çocuklarınıza, gençlerinize geleceğinizle ilgili bir şey müjdeleyebiliyorsanız (islami çalışmalar) misyonunuzu icra etmişsiniz demektir.

20-30 yıllık Avrupa geçmişinin tecrübesine dayanarak kardeşlerimle, arkadaşlarımla birlikte şunu söylüyorum, Allah rızası için yaşadığınız yerin sokaklarına, gençlerine, geleceğine adapte olun. Buraya yönelin.” Uyarısında bulunarak Avrupa’da yaşayan Müslümanların İslami çalışmalarını kendi yaşadıkları çevre ekseninde genişletmeleri gerektiğine dikkat çekti.

Basel Said-i Nursi Vakfında düzenlenen programda ilahi ve ezgiler okunarak bilgi yarışmalarıda düzenlendi. Programda Yemek ikramı sonrasında başlarken kadınlar da kendilerine ayrılan salonda programa iştirak etti.(Hürseda Haber)