Çeltik Suyu Köyü'nde Kutlu Doğum Coşkusu

Çeltik Suyu Köyü'nde Kutlu Doğum Coşkusu

Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından Bingöl'ün Çeltik suyu (Kadimadrak) Köyü'nde düzenlenen Kutlu Doğum etkinliği büyük coşkuyla kutlandı.

BİNGÖL - Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından Bingöl'ün Çeltik Suyu (Kadimadrak) Köyü'nde düzenlenen Kutlu Doğum etkinliği büyük coşkuyla kutlandı.

Açık alanda yapılan etkinlik halkın yoğun katılımı eşliğinde Kur'an'ı Kerim tilavetiyle başladı. Okunan Mevlidi Şerif'in ardından Özlem Ajans sanatçıları tarafından ilahi ve ezgiler seslendirildi.

Programa konuşmacı olarak katılan Eğitimci Yazar İbrahim Dağılma, "Eğer bugün Muhammed Mustafa (sav) yaşasaydı Vallahi sizi alnınızdan öpecekti. Çünkü siz buraya sadece Allah Resulünü (sav) anmak ve anlamak için geldiniz" ifadelerini kullanarak, "Rabbimiz şahit olsun ki biz bu meydanlarda Allah'tan ve Resulünden başka bir şey anlatmıyoruz" dedi.

Bizim tek sermayemiz imanımızdır

Peygamber sevdalılarının tek sermayesinin imanları olduğunun altını çizen Dağılma, "Biz ancak imanımızı sizinle paylaşmaya geldik. Biz ancak Muhammed'imizi (sav) size anlatmaya geldik. Eğer Muhammedi anlatmak, imanı paylaşmak birilerinin ağrına gidiyorsa, birileri bunları istemiyorsa biz yine anlatacağız. Selam olsun İslam'ı anlatan Hz Adem 'e. Selam olsun Tevhidi haykıran Hz İbrahim'e. Selam olsun Allah'ın ruhu olarak bildiğimiz Ruhullah İsa Aleyhisselama. Selam olsun efendimiz, canımız, seyidimiz, serverimiz Muhammed (sav) selam olsun" ifadelerini kullandı.

Allah'ın nuru üflemekle sönmez

"Ey kardeşler, biz niye bu köylerde, kasabalarda, ilçelerde dolaşıyoruz. Yıllarca içimizde başkaları dolaştı. Yıllarca başkaları beyinlerimizi pazarlamaya çalıştı. Birileri yıllarca bizim DNA'mız ile kimyamız ile oynama çalıştı. Ama biz artık diyoruz ki, yeter! Bizim zihnimizin kıvrımlarında Muhammed dolaşsın. Bizim kalbimizde Muhammed'in sureti dolaşsın. Artık bizim köylerimiz Muhammedi bir sevda ile yeşersin. Kasabalar Muhammedi sevda ile yeşerecek. Ebu Cehiller engel olamadı. Ebu Lehebler engel olamadı. Mekkeli müşrikler engel olamadı. Hiç kimse bu Muhammedi sevdaya engel olamadı, olamayacak. Çünkü Allahu Teâlâ diyor ki 'Bu zikri biz gönderdik, elbette ki bunu koruyacakta biziz" diyerek, Allahın nurunu üflemekle söndürmek isteyenlerin bunu başaramayacağını aktardı.

Programda bölge alimlerinden İlahiyatçı Molla Sahap Korkutata'da zazaca bir konuşma yaptı.

Nisan ayı Muhammed ayıdır

Konuşmasına Nisan ayının Muhammed'in (sav) ayı olduğunu belirterek başlayan Molla Sahap Korkutata, "Bu nisan ayı hiçbir asırda kaybolmayacaktır. Ahir zaman peygamberi Muhammed (sav) davası ve şeriatı kıyamete kadar devam edecektir, viladeti de devam edecektir. Evvela bunca zamandır, peygamber efendimizin ümmeti peygamber efendimizin viladetini kutlamıştır. Özellikle sizler bir araya gelip tebarek olsun diye mevlit okutarak, şeker ve şerbet ikram ederek peygamber efendimizin viladeti ve muhabbeti için buluşurdunuz. O zaman neden kimse sesini çıkarmadı da şimdi karışır oldular? Neden şimdi gece gündüz konuşur oldunuz? Neden bu bidattır dediniz?" şeklinde konuştu.

Molla Sahap konuşmasının devamında, "Eğer bu Kutlu Doğum'a bunca millet gelip, Muhammed'in (sav) isminden başka hayatını, ahlakını ve yaşayışını bilmiyorsa bu kutlu doğumlarda tanıyacaktır inşallah. Biz ne zaman peygamberi anlatmaya başladıysak, her bir yerden sesler çıkmaya başladı. Hazımsızlıklar ortaya çıktı. Birilerine göre haram oldu bid'at oldu. Bu kadar imkân varsa peygamberi izah edip anlatmak gerek" diye konuştu.

Program seslendirilen ilahilerin ardından okunan dua okunması ile sona erdi. (Salih Torak - İLKHA)