Abbas'tan kirli siyaset: İsrail'e el uzatırız!

Abbas'tan kirli siyaset: İsrail'e el uzatırız!

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrailli solcu Meretz Partisi’nden gelen heyetle Ramallah’taki ofisinde dün bir görüşme gerçekleştirdi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrailli solcu Meretz Partisi’nden gelen heyetle Ramallah’taki ofisinde dün yaptığı görüşmede, iki devletli bir çözüme inanacak ve barışa karşı inatçılığı sürdürmeyecek herhangi bir İsrail hükümetine el uzatacaklarını söyledi.

Görüşmede, Meretz Partisi’nden gelen heyete başkanlık eden parti lideri Tamar Zandberg’e hitaben konuşan Abbas, “Bildiğiniz gibi biz daima barışı istiyoruz ve bundan başka bir seçeneğimiz yok. 1988'den beri takınılan bu tutuma hala bağlıyız. 1967 sınırlarına göre iki devletli bir çözümü istiyoruz. Dialog önceliğimiz. Ellerimizi buna inanan herhangi bir hükümete uzatıyoruz. Bizim tutumumuz budur ve bundan geri adım atmayacağız” ifadelerini kullandı.

Meretz Partisi lideri Zandberg ise, partisinin iki devletli çözümü desteklediğini söyleyerek, gelecekteki İsrail hükümetinin de bu yöndeki inancı ve bu çözüm vizyonuna göre Filistin ile müzakerelerin derhal başlatılmasını destekleyeceğini belirtti. 

Abbas, konuşmasının devamında, “Dünyadaki herkes, terörle mücadele için dünya genelinde 83 ülke ile anlaşma imzaladığımızı biliyor. Bu ülkelerden ilki ABD ve İsrail'di” dedi. Ayrıca İsrail hükümetini Filistin Otoritesi’nin yaşadığı boğucu ekonomik krizin arkasında olmakla suçladı.

Abbas, “İki devletli bir çözüm vizyonu ile şiddet ve teröre karşı mücadele etmeyi öngören tutumumuzdan geri adım atmayacağız. Gelecekteki İsrail hükümetinin koşullarımız ve durumumuzu anlayacağını ayrıca barışa karşı inatçılığı devam ettirmeyeceğini umuyoruz" dedi.

İsrail Meretz Partisi’nin Abbas ile buluşması, Nisan ayında yapılacak İsrail seçimleri için yapılan hazırlıkların ortasında gerçekleşti.

Görüşmede, videoda da gözüktüğü gibi Abbas'ın arkasında Filistin bayrağı yer alırken, İsrailli solcu Meretz Partisi yetkilisinin arkasında İsrail bayrağının yer almaması dikkat çekti. (Ajanslar)