Washington’ı sarsan komplo teorileri!

30 Ocak 2018 Salı, 10:51

Robert Mueller tarafından yürütülen “Rusya Soruşturması”nın Trump üzerindeki baskıyı artırmış olması Washington’daki havayı bozan en önemli faktörlerden biri. Sonbahardaki Temsilciler Meclisi seçimleriyle Senato kısmî seçimleri de Trump yönetimi için çok riskli. Cumhuriyetçilerin Senato’da çoğunluğu kaybetmesi 2020’deki Başkanlık seçimlerinde Demokratlar’a avantaj sağlayacak. Demokratlar’ın Virginia ve New Jersey’deki valilik seçimlerini kazanmaları da Cumhuriyetçileri ürküttü. Alabama’daki Senato seçimini de Demokrat adayın kazanması 2018 yılının Cumhuriyetçiler için iyi geçmeyeceğinin işaretiydi.

2018 seçimlerinde her iki parti ve adaylarının cömert bağışlara ihtiyaçları var. Amerikan sinema endüstrisinin dev isimlerinden, Demokrat bağışçı Harvey Weinstein cinsel taciz suçlamalarıyla işinden oldu. Cumhuriyetçiler Demokratlar’dan Weinstein’ın yaptığı bağışları iade etmelerini istediler. İki parti arasındaki taciz dengesi, “Cumhuriyetçi Parti’ninFinans Başkanı Steve Wynn hakkındaki iddialarla kuruldu. Milyarder gazino patronu olan Wynn, partinin en önemli bağış toplayıcısıydı. Wynn iddiaları reddetmekle birlikte görevinden istifa etti. İstifası da parti başkanı Ronna Romney McDaniel tarafından kabul edildi. Şimdi de Demokratlar, Cumhuriyetçi Parti’den Wynn’in topladığı bağışları ne yapacağını soruyorlar.  Cinsel taciz iddiaları sebebiyle 3’ü Cumhuriyetçi, 2’si Demokrat 5 milletvekili ile 1 Demokrat Senatörün  siyasi kariyeri sona erdi. Cinsel taciz depremi iki partiye de ciddi zararlar verdi.

Washington’da gerilime yol açan diğer tartışmaysa, Trumpçılar’ın “Rusya Soruşturması”nı yürüten Robert Mueller’ı ve “FBI”ı hedef alan bir ‘komplo teorisi’ydi. Trumpçılar  “derin devlet” olarak niteledikleri FBI içinde Trump’ı baltalamayı amaçlayan bir “gizli toplum” olduğunu savunuyorlar.  “Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi’ndeki Cumhuriyetçiler ellerinde komploya ilişkin 4 sayfalık not olduğunu ilan ettiler. Tartışmaların odağında Trump karşıtı olduğu söylenen iki FBI ajanı var. Bu iki ajanın 5 aylık bir süreyi kapsayan e-posta iletişim bilgilerinin ortadan kaybolması tartışılıyor. Ajanlardan biri daha önce aynı iddialar sebebiyle Mueller tarafından “Rusya Soruşturması”ndan alınmıştı. Trump’çıların hedefinde FBI Direktör Yardımcısı Andrew McCabe var. İddialara göre Trump, FBI Direktörü Christopher Wray’den McCabe’i kovmasını istemiş. Wray ise “istifa ederim” diyerek karşı çıkmış.

Washington’ı sarsan bir iddiaya göre Trump, Mueller’ı de azletmek istiyor. Aslında Trump’ın geçen yılın ortalarında Mueller’i azletmek istediği, ancak Adalet Bakanlığında ikinci adam olan Rod Rosenstein’ın buna karşı çıktığı yazılıp çizilmişti. Mueller’ı “Rusya Soruşturması” için görevlendiren Rosenstein idi. Trump’ın Beyaz Saray’daki Hukuk danışmanı Donald McGahn tarafından engellediğine dair duyumlar da medyaya sızmıştı. McGahn’ın Beyaz Saray’daki pozisyonunun devam edip etmeyeceği ise önümüzdeki günlerde netleşecek.

Trump’ın Mueller’a yeminli bir ifade vermeye hazır olduğunu açıklaması da Trumpçılar tarafından ‘tehlikeli bir yol’ olarak kabul ediliyor. Bu yazarlara göre Trump’a ifade vermesini telkin eden hukuk danışmanları görevden uzaklaştırılmalılar.  Mueller’in, ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions’ı da soruşturma kapsamında sorguladığı geçenlerde ortaya çıkmıştı.. Mueller’ın azline Demokratlar şiddetle karşı çıkıyorlar. Lindsey Graham ve Susan Collins gibi Mueller’a kol kanat olan Cumhuriyetçi senatörler de var.  Graham, “Mueller’ı azletmek Trump Başkanlığı’nın sonu olur ve Beyaz Saray’daki herkes bunu biliyor” demişti. Graham, Mueller’ı korumak için hazırda tutulan bir yasa tasarısının gündeme alınabileceğini de söylüyor. Washington’da daha birçok komplo teorisinin dolaşımda olduğunu belirtelim. (Yeni Şafak)