HÜDA PAR Genel Başkanı: Seçime Gireceğiz

HÜDA PAR Genel Başkanı: Seçime Gireceğiz

HÜDA PAR Genel Başkanı M.Hüseyin Yılmaz, gündemdeki konularla ilgili önemli açıklamalar yaptı.

BATMAN - HÜDA PAR Genel Başkanı M.Hüseyin Yılmaz, partisinin Batman il ve merkez ilçe açılışından sonra il başkanlığında gazetecilerin sorularını yanıtladı.
 
"Seçime gireceğiz"
Yüksek Seçim Kurulunun yerel seçime girecek listenin açıklanmasıyla ilgili soru üzerine, YSK'nın her yılbaşı itibariyle böyle liste hazırladığını belirterek, "Partimiz yeni olduğu ve eksiklikler tamamlanmadığı içın YSK'nın listesinde olmamamız normaldir. Yılbaşından sonra listeler güncellenecektir. Eksikliklerimizi tamamlayıp yeni listede olacağız inşallah. Sevenlerimiz ve partililerimiz müsterih olsunlar seçime gireceğiz" dedi.
 
Esas özür ambargonun kalkmasıdır
Mavi Marmara baskını sonrası İsrail'in özür dilemesiyle ilgili bir soru üzerine Yılmaz, İsrail'in özür dilemesi olayının kapalı kapılar ardında olan bir olay olduğuna dikkat çekti. Yılmaz, Mavi Marmara katliamının sivillere yönelik ve bütün dünyanın gözü önünde olan bir katliam, bir cinayet olduğunu belirterek, "Şimdi kapalı kapılar ardında olan bir özürden söz ediliyor. Telefon görüşmesinden bahsediliyor. Bu özrün bu hali ile kabul edilmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Özellikle mağdurlardan ve ailelerinden özür dilenmesi ve kamuoyu önünde olması gerekiyor" şeklinde konuştu.
 
Mavi Marmara Gemisindeki insanların Filistin halkının maruz kaldığı ambargoyu kaldırmak için gittiklerine işaret eden Yılmaz, "Şehidler ve kalanlar o ambargonun kaldırılması için mücadele veriyorlardı. Eğer bir özür olacaksa en büyük özür fiili olarak şuanda uygulanan ambargonun kaldırılması ve özür yerine geçecek bir uygulamanın olması gerekir. Yani tazminatta yetmez oradaki ambargonun kalkması lazımdır" ifadelerini kullandı.
 
İsrail'in saldırısının sadece Türkiye'ye yönelik yapılan bir hareket olmadığına değinen Yılmaz, "Filistin halkına destek vermek isteyen değişik sivil toplum kuruluşlarına mensup insanlara yapılan girişimdir hakarettir. Dolayısıyla özrün de halka yapılması lazımdır. Oraya giden hakarete uğrayan gözaltına alınan insanlardan ve şehid olan ailelerin yakınlarından özür dilemesi gerekiyor" dedi.
 
Muhatap tüm Kürtlerin örgütlü yapılarıdır
Açılım süreci ve yaşananlarla ilgili soruyu cevaplayan Yılmaz, şiddetin ve silahın muhatabı kimse onunla görüşülmesi normal olduğuna işaret ederek, "Eğer şuan silahların susması şiddetin bitmesi noktasında bir girişim varsa çatışmasızlık ortamı sağlanmak isteniyorsa bunun muhatabı PKK'dir, PKK'nın lideridir ve onunla aynı kulvardaki kuruluşlardır" dedi.
 
Yılmaz devamla, "Bir bütün olarak Kürtlerin kültürel ve siyasi hakları söz konusu olduğunda bunun muhatabı tüm Kürtlerin örgütlü yapılarıdır. Sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler hepsi bir masada olmalı bu olmazsa eksik ve yanlıştır. Bu konuda ayırım var ona dikkat etmek gerekiyor. Hangi konu kiminle görüşülecek ve müzakere edilecek muhatablar ve konuların birbirine karışmaması lazım" şeklinde konuştu. (Mehmet Mikyas - İLKHA) 

Ettiketler:Hüda-Par